Skip to main content

TACOMA - The 2020 Mat Classic is in the books and we have dozens of photos from the championship matches Saturday night at the Tacoma Dome.

Here are photos from the finals of the Washington high school wrestling state championships:

(All photos by Vince Miller, @vmillerphoto)

Girls 105-pound final: Isabella Morales (Toppenish) defeated Aaliyah Escamilla (Warden)

---

Girls 100-pound final: Kayla McKinley-Johnson (Federal Way) defeated Taylor Wilson (Hanford)

Screen-Shot-2020-03-04-at-11.31.31-AM
Screen-Shot-2020-03-04-at-11.33.19-AM

---

Boys Class 4A 113-pound final: Jonathan Tanguma (Moses Lake) defeated Jaden Sanchez (Davis)

Vincent Esparza - Kennedy
Screen-Shot-2020-03-04-at-11.28.21-AM

---

Boys Class 4A 182-pound final: Isaac Clark (Puyallup) defeated Tyson Stover (Chiawana)

Orangewood-Academy-Bonita-Vista2-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista3-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista4-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista5-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista6-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista7-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista8-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista9-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista10-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista11-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista12-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista13-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista15-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista16-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista17-1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista2-2
Orangewood-Academy-Bonita-Vista13-2

---

Boys Class 4A 195-pound final: Isaiah Anderson (Chiawana) defeated Michael Gasper (Tahoma)

Orangewood-Academy-Bonita-Vista15
Orangewood-Academy-Bonita-Vista16
Orangewood-Academy-Bonita-Vista17
Orangewood-Academy-Bonita-Vista18
Orangewood-Academy-Bonita-Vista19
Orangewood-Academy-Bonita-Vista20
Orangewood-Academy-Bonita-Vista21
Orangewood-Academy-Bonita-Vista22
Orangewood-Academy-Bonita-Vista23
Orangewood-Academy-Bonita-Vista24
Orangewood-Academy-Bonita-Vista25
Orangewood-Academy-Bonita-Vista26
Orangewood-Academy-Bonita-Vista27
Orangewood-Academy-Bonita-Vista28
Orangewood-Academy-Bonita-Vista29
Orangewood-Academy-Bonita-Vista30

Boys Class 4A 152-pound final: Ryan Wheeler (Curtis) defeated Darion Johnson (Chiawana)

Orangewood-Academy-Bonita-Vista1
Orangewood-Academy-Bonita-Vista2
Sydney Gandy
Orangewood-Academy-Bonita-Vista4
Orangewood-Academy-Bonita-Vista5
Orangewood-Academy-Bonita-Vista6

Boys Class 3A 145-pound final: Ky Haney (Mt. Spokane) defeated Denny Roa (Evergreen, Vancouver)

---

Boys Class 2A 138-pound final: Kyler Romero (Toppenish) defeated Thor Michaelson (Bremerton)

Screen-Shot-2020-03-03-at-4.25.59-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.28.18-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.30.09-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.32.16-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.34.26-PM

Boys Class 4A 120-pound final: Yusief Lillie (Tahoma) defeated Edward Villanueva (Sunnyside)

Screen-Shot-2020-03-03-at-3.28.59-PM
IMG_6783
Screen-Shot-2020-03-03-at-3.32.20-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-3.33.12-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.01.41-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.02.22-PM
Screen-Shot-2020-03-03-at-4.05.25-PM

---

Boys Class 1A 106-pound final: Oscar Alvarez (Granger) defeated Hudson Garcia (Zillah)