A closer look at the Washington 3A girls basketball state bracket, regional matchups
Will Bethel upset Mt. Spokane? Can anyone stop Dalayah Daniels and Garfield?
We analyzed this weekend’s Washington high school 3A girls basketball regional games, including matchups to watch and what it will take for each team to get to the quarterfinals at the Tacoma Dome. Read our breakdown below and post your thoughts in the comments.
No. 1 Prairie (21-2) vs. No. 8 Arlington (17-5) at Battle Ground HS, 12 p.m. Saturday
Matchup to watch: Prairie senior guard Cassidy Gardner vs. Arlington freshman guard Keira Marsh.
Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.
Loser: Plays the winner of the West Seattle-Meadowdale game on Feb. 27 at 2 p.m. at the Tacoma Dome
No. 2 Mt. Spokane (21-1) vs. No. 7 Bethel (20-3) at University HS, 8 p.m. Friday
Matchup to watch: Mt. Spokane senior guard Aspyn Adams vs. Bethel junior guard Tiarra Brown.
Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to state quarterfinals on Feb. 28.
Loser: Plays the winner of the Gig Harbor-Edmonds-Woodway game on Feb. 27 at 10:30 a.m. at the Tacoma Dome
No. 3 Garfield (21-2) vs. No. 6 Seattle Prep (19-4) at Issaquah HS, 4 p.m. Saturday
Matchup to watch: Garfield senior wing Dalayah Daniels vs. Seattle Prep sophomore guard Tamia Stricklin.
Winner: Gets first-round bye at the Tacoma Dome, advances to the state quarterfinals on Feb. 28.
Loser: Plays the winner of the Snohomish-Lake Washington game on Feb. 27 at 9:00 a.m. at the Tacoma Dome
No. 4 Kamiakin (21-2) vs. No. 5 Peninsula (18-4) at Richland HS, 6 p.m. Saturday
Matchup to watch: Kamiakin senior guard Oumou Toure vs Peninsula senior guard Belle Frazier.
Winner: Gets first round bye at the Tacoma Dome, advances to the state quarterfinals on Feb. 28.
Loser: Plays the winner of the Roosevelt-Hudson's Bay game on Feb. 27 at 12:15 p.m. at the Tacoma Dome
No. 9 West Seattle (16-5) vs. No. 16 Meadowdale (14-8) at Garfield HS, 6 p.m. Friday
Matchup to watch: West Seattle senior guard Jasmine Gayles vs. Meadowdale junior guard Lilly Williams.
Winner: Plays the loser of the Prairie-Arlington game on Feb. 27 at 2:00 p.m. at the Tacoma Dome
Loser: Out
No. 10 Gig Harbor (17-7) vs. No. 15 Edmonds-Woodway (13-9) at Mount Tahoma HS, 4 p.m. Saturday
Matchup to watch: Gig Harbor senior guard Brynna Maxwell vs. Edmonds-Woodway senior guard Rebekah Dasalla-Good.
Winner: Plays the loser of the Mt. Spokane-Bethel game on Feb. 27 at 10:30 a.m. at the Tacoma Dome
Loser: Out
No. 11 Snohomish (15-7) vs. No. 14 Lake Washington (15-9) at Jackson HS, 6 p.m. Saturday
Matchup to watch: Snohomish senior guard Maya DuChesne vs. Lake Washington junior guard Jen Estes.
Winner: Plays the loser of the Garfield-Seattle Prep game on Feb. 27 at 9:00 a.m. at the Tacoma Dome
Loser: Out
No. 12 Roosevelt (13-7) vs. No. 13 Hudson's Bay (19-6) at Garfield HS, 4 p.m. Saturday
Matchup to watch: Roosevelt senior guard Karmelah Dean vs. Hudson's Bay freshman guard Aniyah Hampton.
Winner: Plays the loser of the Kamiakin-Peninsula game on Feb. 27 at 12:15 p.m. at the Tacoma Dome
Loser: Out