Skip to main content

By René Ferrán | Photo by Taylor Balkom 

Sunday morning's championship matches at the 6A, 5A and 6A/5A Girls state tournaments at Veterans Memorial Coliseum in Portland ... 

6A

106

Max Blanco (McNary) 21-3 vs. Brody Lybarger (Mountainside) 45-1

113

Gage Singleton (Roseburg) 39-4 vs. Jeremiah Wachsmuth (Clackamas) 25-1

120

Isaac Hampton (Newberg) 41-3 vs. Elliot Mauck (Westview) 22-4

126

Moises Lopez (Aloha) 48-3 vs. Oscar Doces (West Linn) 31-10

132

Zachary Keinonen (Newberg) 37-3 vs. Cade McCallister (Tigard) 46-4

138

Owen Hull (Grants Pass) 53-4 vs. Logan Medford (Cleveland) 36-4

145

Gus Amerson (Newberg) 33-1 vs. Charles Spinning (West Linn) 36-6

152

Henry Dillingham (West Linn) 32-5 vs. Bridger Foss (South Medford) 41-1

160

Chase Dennis (Tigard) 48-2 vs. Anton Chacon (South Salem) 25-1

170

Cougar Friesen (Newberg) 37-4 vs. Josh Friesen (McNary) 31-5

182

Justin Rademacher (West Linn) 43-1 vs. Jason Cephus (Westview) 38-4

195

Hudson Davis (Newberg) 30-1 vs. Benjamin Winjum (West Linn) 32-5

220

Alex Decrozuic (South Salem) 28-1 vs. Steven Ramos (David Douglas) 31-2

285

Grady Hamilton (Roseburg) 32-10 vs. Parker Jarvis (Grants Pass) 44-3

5A

106

Kanoe Kelly (Thurston) 41-4 vs. Carsen Atterbury (Dallas) 33-8

113

Elijah Bayne (Crater) 25-6 vs. Ryder Lee (Redmond) 39-10

120

Scout Santos (Mountain View) 30-5 vs. Billy Jackson (Redmond) 36-8

126

Colton Annis (Thurston) 34-7 vs. Ansen Widing (Redmond) 41-3

132

Drew Jones (Mountain View) 36-2 vs. Jaden Ellis (Thurston) 28-10

138

DJ Gillett (Crescent Valley) 31-6 vs. Holton Halstead (Thurston) 41-2

145

Kolton Malone (Thurston) 34-0 vs. Derek Sossie (West Albany) 43-2

152

Ethan Dunigan (Central) 39-0 vs. Braylin Ruchti (Thurston) 30-3

160

Dylan Lee (Ridgeview) 45-4 vs. Jackson Potts (Mountain View) 38-3

170

Daschle Lamer (Crescent Valley) 40-1 vs. Sawyer Casarez (Thurston) 35-5

182

Steven Powell (Silverton) 36-5 vs. Preston Echeverria (Hillsboro) 31-2

195

Vaun Halstead (Thurston) 35-0 vs. Tyler Konold (Canby) 27-5

220

Hayden Walters (Crater) 15-1 vs. Brash Henderson (Silverton) 40-5

285

Ben Hartman (Crescent Valley) 25-10 vs. Ashton Fields (Redmond) 30-9

6A/5A Girls

100

Skyler Hall (North Medford) 28-2 vs. Sarahi Chavez (McKay) 27-2

105

Sienna Caruso (Crater) 22-2 vs. Polly Olliff (Dallas) 29-3

110

Kaylee Annis (Thurston) 36-2 vs. Mia Pedersen (Redmond) 31-9

115

Ariana Martinez (West Albany) 44-0 vs. Zorina Johnson (Ida B. Wells) 12-0

120

Sadie Hall (North Medford) 31-0 vs. Mariko Sonis (North Salem) 25-3

125

Kailea Takahashi (Forest Grove) 40-3 vs. Gracee Grenfell (Liberty) 32-4

130

Haley Vann (Cleveland) 42-0 vs. Renae Cook (Forest Grove) 31-10

135

Estella Gutches (North Medford) 22-0 vs. Maci Pearson (West Albany) 41-6

140

MacKenzie Shearon (Redmond) 34-2 vs. Kennedy Blanton (Forest Grove) 44-5

145

Reese Lawson (West Salem) 21-0 vs. Icela Sanchez Rodriguez (North Salem) 14-1

155

Destiny Rodriguez (West Linn) 21-0 vs. Lauraine Smith (Hood River Valley) 30-4

170

Jasmine Lopez (Woodburn) 29-6 vs. Jasmine Brown (Wilsonville) 21-4

190

McKenzie Mills (David Douglas) 24-5 vs. Ali Martinez (McNary) 40-2

235

Bianca Miranda (Liberty) 13-7 vs. Marilyn Ramirez- Carmona (Southridge) 19-1

Meet the champions: Class 4A | Class 3A | Class 2A/1A | Class 4A/3A/2A/1A Girls

Photos from 4A, 3A, 2A/1A, 4A/3A/2A/1A Girls state championship matches

Wrestlers to watch at state: Freshmen | Sophomores | Juniors | Seniors

Previewing the state meets: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A/1A | 6A/5A Girls | 4A/3A/2A/1A Girls

Recapping the district meets: 6A | 5A | 4A | 3A | 2A/1A | Girls

COMPLETE COVERAGE OF 2023 OSAA WRESTLING CHAMPIONSHIPS