NCHSAA 2-A State Softball Tournament
The North Carolina High School Athletic Association released brackets on Monday for state softball championships in all four classifications.
All games are at the higher seed and all rounds are single elimination rounds until the regional championships.
Regional championships and state championships are a best-of-three series. For the regional championships, the higher seeded team will host two games. If a third game is needed, the lower seed will host one game.
State championships will be played at NC State, Duke, and UNC-Greensboro.
Here is the playoff schedule for the baseball and softball playoffs:
- First Round - May 9 @ higher seed
- Second Round - May 12 @ higher seed
- Third Round - May 16 @ higher seed
- Fourth Round - May 19 @ higher seed
- Regionals - May 22-27 (best of three)
- State championships - June 2-3 (best of three)
https://scorebooklive.com/north-carolina/softball/brackets/4448
East Regional
No. 1 Camden County vs. No 32 J.F. Webb
No. 16 Wallace Rose-Hill vs. No. 17 Bunn
No. 8 Jordan-Matthews vs. No. 25 Bartlett Yancey
No. 9 South Columbus vs. No. 24 Farmville Central
No. 5 Nash Central vs. No. 28 East Carteret
No. 12 Princeton vs. No. 21 North Lenoir
No. 13 South Lenoir vs. No. 20 West Bladen
No. 4 Midway vs. No. 20 Whiteville
No. 3 Washington vs. No. 30 Southwest Onslow
No. 14 Roanoke Rapids vs. No. 19 Ayden-Grifton
No. 6 North Johnston vs. No. 27 West Craven
No. 11 Eastern Wayne vs. No. 22 Spring Creek
No. 7 South Granville vs. No. 26 East Bladen
No. 10 Franklin Academy vs. No. 23 Southwest Edgecombe
No. 15 Holmes vs. No. 18 Heide Trask
No. 2 East Duplin vs. No. 31 Manteo
West Regional
No. 1 McMichael vs. No. 32 East Gaston
No. 16 Forbush vs. No. 17 West Lincoln
No. 8 Lincoln Charter vs. No. 25 Anson
No. 9 West Davidson vs. No. 24 Walkertown
No. 5 Maiden vs. No. 28 Owen
No. 12 RS Central vs. No. 21 West Stokes
No. 13 Bandys vs. No. 20 Brevard
No. 4 West Stanly vs. No. 29 Randleman
No. 3 West Wilkes vs. No. 30 Surry Central
No. 14 Morehead vs. No. 19 Chase
No. 6 East Rutherford vs. No. 27 Patton
No. 11 Madison vs. No. 22 East Surry
No. 7 Burns vs. No. 26 East Burke
No. 10 Mount Pleasant vs No. 23 North Stanly
No. 15 Providence Grove vs. No. 18 West Caldwell
No. 2 Southwestern Randolph vs. No. 31 East Davidson