SBLive All-Sports Awards update: Here's where the MHSAA programs stand after fall 2021 season
Now that we've crowned MHSAA state champions in volleyball, swimming, cross country and football, it's time to take a look at where each classification stands in the 2021-22 SBLive All-Sports Awards standings.
At the conclusion of every high school athletic year - in late June - SBLive’s Tyler Cleveland will crunch the numbers to award Mississippi high school athletic programs who achieve the highest level of success in the most sports.
The scoring system has developed over the years and is based on how each team finishes in each sport. For example, a team receives 30 points for winning a state championship in any respective sport. If the sport relies on a playoff bracket to determine a champion, the runner-up receives 25 points and the teams who were defeated in the semifinal round receive 20 (and so on). Every team that reaches the playoffs, regardless of the team’s record, scores points for their school.
In a sport determined by indirect competition (like powerlifting or cross country), the first-place team receives 30 points, second place gets 25 (and so on), with the top eight teams receiving points.
Here's a look at the SBLive All-Sports Awards standings after the fall 2021 season:
(Feature photo by Austin Frayser)
SBLIVE ALL-SPORTS AWARDS STANDINGS
Class 6A
1. Madison Central - 120
Championships: Girls swimming, Boys swimming, Football
2. Oxford - 117.5
Championships: Boys XC
3. Tupelo - 90
Championships: None
Best of the rest: Ocean Springs (87.5), Pearl (60), Oak Grove (57.5), Brandon (55), Northwest Rankin (40).
Class 5A
T1. Lafayette - 70
Championships: None
T1. Brookhaven - 70
Championships: Boys XC
T3.Neshoba Central - 60
Championships: None
T3.Saltillo 60
Championships: Girls XC
Best of the rest: Long Beach (45), Vancleave (45), Picayune (40), West Jones (35), Cleveland Central (45)
Class 4A
1. Pontotoc - 80
Championships: Volleyball
2. Senatobia - 72.5
Championships: Boys XC
3. Corinth - 55
Championships: Girls XC
Best of the rest: Caledonia (40), West Lauderdale (40), Mooreville (37.5), Pass Christian (35)
Class 3A
1. St. Patrick - 125
Championships: Boys XC
2. St. Andrew’s - 112.5
Championships: Girls swimming, Boys swimming, Girls XC
3. Kossuth - 75
Championships: None
Best of the rest: Alcorn Central (60), Our Lady Academy (55), Amory (55), St. Stanislaus (52.5).
Class 2A
1. Walnut - 80
Championships: Girls XC, Boys XC
2. East Union - 65
Championships: None
3. Belmont - 37.5
Championships: Volleyball
Best of the rest: Puckett (35), East Webster (32.5), Bay Springs (30), Pisgah (25), Lake (25), Kemper County (25)
Class 1A
1. Tupelo Christian - 75
Championships: Boys XC
2. French Camp - 65
Championships: Girls XC
T3. Hickory Flat - 45
Championships: Volleyball
T3. Bay Springs - 45
Championships: Football
Best of the rest: Richton (30), Biggersville (30), Tremont (30), Biggersville (30)